Oteller

Türkiye'deki tüm oteller ve Tatil köyleriTatil Planı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Eklenme: admin Tarihi: 18/10/2010

TATIL PLANI Yaparken dikkat

Tatile Gitme Planı Yaparken dikkat etmeniz gerekenler :
 
Tatile giderken; nasıl bir tatil istediğinizi yani Deniz, kum, güneş, macera, keşif, kültür, sanat, tarih turizmi, inanç turizmi, alış veriş, hobi, spor ve aktivite gibi ilgi alanları belirlenmeli ve buna göre öncelikle tatil türü seçilmelidir (Otel, tatil köyü, otobüs turu, yurt dışı tur, yat ile mavi yolculuk vs.). Tur operatörleri ve seyahat acentelerinin görevi de bu seçimlerinizde size danışmanlık yapmaktır.
 
Tur Operatörü seçimi : Tatil planları yapıyorsanız tur operatölerini tercih etmeniz, bireysel rezervasyon yapmaktan daha avanajlıdır. Tur Operatörleri, otellerden hem toplu hem de uzun süreli hizmte satın aldıklarından, Tur firmaları tarafından piyasaya sürülen ve ilan edilen tur paketleri bireysel alıma göre %20 – 30 daha ucuza mal olabilir. Diğer taraftan rehber, otobüs ve uçak gibi ulaşım ve gezi hizmetleri ancak bir grup meydana geldiğinde verilebilir. Bu hizmetler topluca alındığında daha ucuza gelir. Tur Operatörleri düşük fiyatlarının yanı sıra, hizmetlerin kalitesi ve denetimi işlevini de yürüterek uçak şirketi, otel, restoran, otobüs şirketi ve ilgili kuruluşlar nezdinde turistlerin haklarını savunurlar ve adeta bir turist vekili gibi şirket olarak gerekli başvurularda bulunur ve takibini yaparlar. Tur Operatörlerinin bayiileri olan yetkili satış acenteleri ise turistlere karşı seyahat müşavirliği hizmetleri verirler. Yüzlerce seçenekten oluşan otel, tatil köyü, tur, gezi gibi turistik bir ürün yelpazesinde seçim yapmak ve beklentilere uygun ürünü tespit etmek zordur. Bu seçimde kritik rol üstlenen Seyahat acenteleri de turist müşterilerine yardımcı olmalıdırlar. Bu itibarla Tur operatörünü seçerken kaliteli, güvenli ve bu işi uzun senelerce yapan kökleşmiş ve tecrübeli tur firmalarını seçmelisiniz.
 
Tur operatörlerinin ürünlerini karşılaştırırken dikkat edilmesi gerekenler: Seyahat firmasını seçerken;
Fiyatlara ve ödeme koşullarına, ödeme koşullarının ilanda belirtilen tüm paket porgramlar ve turlar için geçerli olup olmadığına, Tur fiyatlarının ve otel, tatil köyü gibi konaklama tesislerinin fiyatlarına ve bu fiyatların hangi hizmetleri kapsadığına, Ulaşım imkanlarına, her bölgeye ulaşım olup olmadığına, Operatör Hizmet kalitesine ve kanıtlanmış marka güvencesine dikkat edilmelidir. (01-06-2007)

Yorum YazYou must be logged in to post a comment.